شماره تلفن09153551858
آدرس ایمیلtabeisilver@gmail.com
نقره تابعی
سبد خرید خالی است.

عقیق یمنی

عقیق یمنی چیست؟ عقیق یمنی اصلی چه رنگ هایی دارد؟ تفاوت نگین عقیق یمنی سرخ با قهوه ای و دیگر رنگها در چیست؟ آیا عقیق فقط در یمن وجود دارد؟ مقاله ای که مطالعه خواهید کرد شامل معرفی جامع، نحوه نگهداری از سنگ عقیق یمنی و انگشتر آن، راه های تشخیص سنگ اصلی و تشخیص عقیق های به‌سازی شده، انواع و خواص عقیق یمنی و غیر آن، براساس احادیث معصومین و منابع علمی می باشد که به طور مفصل به آن اشاره شده است. برای آشنایی با خواص اعجاب انگیز این گوهر ارزشمند با نقره تابعی همراه باشید.

عقیق یمنی چیست؟

شاید سنگ عقیق در گذشته ای دور مشتریانی محدود داشت، اما پس از این که بسیاری از بزرگان دین از جمله پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه معصومین علیهم السلام، مسلمانان را به در دست داشتن عقیق سفارش کردند، اقبال مردم به این سنگ روز به روز بیشتر شد. و نزدیک ترین مکانی که این سنگ را به آسانی در اختیار مسلمانان آن روز قرار می داد معادنی بود که در کشور یمن یافت می شد. البته اقبال به سنگ عقیق یمنی برگرفته از خود روایات معصومین علیهم السلام می باشد.

باید گفت که معادن عقیق یمنی از قدیمی ترین و با کیفیت ترین و بهترین معادن این گوهر در جهان هستند و این سنگ دارای خواص بسیار که بر ارزش او افزوده است، زمانی که از یمن باشد به مراتب دارای خواص و کیفیت بهتری می باشد.

از میان سنگ های خاص و زینتی موجود در دنیا، خرید عقیق یمنی به خاطر خواص و اثراتی که دارد، در صدر اول این فهرست قرار می گیرد. البته باید توجه کرد که ممکن است برخی از خواص و آثار عقیق یمنی در عقیق های استخراج شده از مکان های دیگر مانند عقیق خراسانی، عقیق برزیلی و … هم وجود داشته باشد، ولی آنچه که در روایات اسلامی بیشتر بر آن تأکید شده است عقیق یمنی بوده.

البته همراه داشتن برخی از عقیق ها مانند عقیق رومی نیز در روایات اسلامی توصیه شده است، هر چند که به خاطر اولاً دور بودن از سرزمین های اسلامی و ثانیاً مسلمان نبودن آن منطقه در آن زمان، معروفیت چندانی نیافته است، و عقیق یمن گوی سبقت را از او برده است.

عقیق یمنی در کشور های اسلامی از جمله ایران، عراق، سوریه، لبنان و … بیشترین کاربرد و استفاده را در ساخت زیورآلات و جواهراتی نظیر انگشتر عقیق یمنی، مدال عقیق یمنی، دستبند عقیق یمنی و … دارند. و گاهی به صورت ترکیبی و میکس در کنار فیروزه نیشابور، عقیق شرف الشمس، درِّ نجف دستب مثل دستبند های معروف به دستبند ام البنین و یا دستبند های چند نگینه یا انگشتری زیبا را می سازند.

مشخصات عقیق یمنی

عقیق یمنی اصل چه رنگی است؟ عقیق یمنی اصلی دارای طیف گوناگون رنگی است که به خاطر متغیرهای مختلف نظیر معدن محل استخراج عقیق یمن، نحوه فرآوری عقیق یمن، نحوه تراش عقیق یمن، به رنگی های مختلف پرتقالی، قرمز (عقیق سرخ معروف ترین رنگ)، قرمز مایل به قهوه ای، قهوه ای، جگری (کبدی)، کرمی مایل به زرد، کبود، سوسنی، عسلی و سیاه دیده می شود.

عقیق یمنی از نوع دانه ریز کوارتز است.

دارای طیف گوناگون شفافیت، از شفافیت کم  که پشت آن به خوبی دیده می شود، تا زیاد که تقریباً چیزی وراء آن دیده نمی شود می ابشد.

در جامعه اسلامی آنچه که معلوم است آن است که استفاده و رواج عقیق یمنی به خاطر خواص فراوان و توصیه اکید بزرگان دین از استفاده از عقیق یمنی و برخی از نمونه های خاص آن مثل انگشتر شرف الشمس می باشد، که طبق روایات خواص بسیاری زیادی برای عقیق یمنی ذکر شده است که در ادامه به صورت مستقل بحث خواهد شد.

نحوه تشخیص عقیق یمنی اصل

واضح است که تشخیص اجناس مختلف و تشخص اصل از تقلبی اجناس، در هر فن و رشته ای موکول به متخصصین و سر رشته داران آن فن می باشد.

عقیق یمنی نیز از این قاعده استثناء نبوده و تشخیص عقیق یمنی از عقیق غیر یمنی مثل عقیق خراسانی و … و یا تشخیص عقیق یمنی اصلی از غیر اصلی محتاج به بررسی کارشناسان و متخصصین این زمینه می باشد که بر اساس ویژگی هایی مانند نوع رنگ، میزان شفافیت، نوع تراش و در آن تجربه کار چندین و چند ساله قابل تشخیص می باشد.

نحوه قیمت گذاری عقیق یمنی

قیمت گذاری عقیق یمنی، کاری تخصصی است که البته با توجه به متغیر های گوناگونی صورت می گیرد و معیار و میزان واحد و ثابتی ندارد.

متغییر هایی که در قیمت گذاری عقیق یمنی می تواند دخیل باشد عبارت اند از:

 1. اصالت عقیق یمن.
 2. رنگ عقیق.
 3. سلیقه و ذائقه جامعه متقاضی. به عنوان مثال در بیان اعراب نوعاً هر چه رنگ عقیق لعاب بیشتری داشته باشد و به اصطلاح اهل فن گوشت دار باشد، بیشتر مورد پسند است.
 4. وجود و عدم وجود لکه های زائد در میان عقیق یمنی. البته همین مورد به 2 صورت می تواند تأثیر گذار باشد، گاهی وجود لکه ای سنگی که متفاوت باشد نشانه اصالت سنگ عقیق یمنی می شود، و گاهی منجر می شود که خلوص سنگ کاسته شده و از ارزش آن بکاهد.
 5. قدمت و کهنه بودن عقیق که البته توسط متخصص قابل تشخیص می باشد.

خواص عقیق یمنی در روایات

روایات بسیاری در مورد خواص عقیق یمنی در کتب اسلامی بالخصوص شیعه وارد شده است که در این جا به برخی از خواص مطرح شده برای عقیق یمنی در روایات اشاره می کنیم می کنیم.

 1. مستحب بودن همراه داشتن عقیق یمن خصوصاً به صورت انگشتر (وسائل الشیعه ج 3 ص 392)

یادآوری نکته ای در این جا لازم می نماید و آن این است که تمام روایات اسلامی دلالت بر این دارند که جنس انگشتر مردانه بهتر است از نقره خالص باشد. واضح است که طبق فقه اسلامی پوشیدن طلا برای مردان حرام است. و هم چنین پوشیدن غیر طلا، مثل آهن و … مکروه می باشد. لذا بهتر است عقیق یمنی را با رکابی که از جنس نقره خالص باشد در دست بنماییم.

 • برکت و امنیت به واسطه انگشتر عقیق یمنی.

طبق نقلی امیر المؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام در مورد عقیق یمنی می فرمایند: قَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع تَخَتَّمُوا بِالْعَقِيقِ يُبَارِكِ اللَّهُ عَلَيْكُمْ وَ تَكُونُوا فِي أَمْنٍ مِنَ الْبَلَاءِ. (عدة الداعی و نجاح الساعی ج 1 ص 130) انگشتر عقیق در دست کنید که خداوند برکت بر شما جاری می کند و از بلاء ها در امان خواهید بود.

البته در اکثر روایات از عقیق یمنی تعبیر به عقیق (بدون قید یمنی شده است) که 2 علت دارد، اولاً در روایات دیگر منظور از عقیق بیان شده است که عقیق یمنی مراد است، ثانیاً مرسوم و رایج از عقیق در آن زمان بین مسلمین، عقیق یمنی بوده است و ذکر نکردن یمن به عنوان قید به خاطر اعتماد به ذهنیت عمومی مردم بوده است.

در نقلی دیگر شخصی خدمت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله از نا امنی راه مسافرت شکایت می کند، حضرت به او می فرمایند: هَلَّا تَخَتَّمْتَ بِالْعَقِيقِ فَإِنَّهُ يَحْرُسُ مِنْ كُلِّ سُوءٍ وَ مَنْ تَخَتَّمَ بِالْعَقِيقِ لَمْ يَزَلْ يَنْظُرُ فِي الْحُسْنَى مَا دَامَ فِي يَدِهِ وَ لَمْ يَزَلْ عَلَيْهِ مِنَ اللَّهِ وَاقِيَةٌ … (عدة الداعی و نجاح الساعی ج 1 ص 130) چرا انگشتر عقیق در دستت نکرده ای! قطعاً عقیق از هر بدی ای جلوگیری می کند و کسی که انگشتر عقیق دست کند، ما دامی که در دست اوست، خوبی به او خواهد رسید و پیوسته از جانب خداوند برای او محافظی وجود دارد.

 • در روایتی وارد شده است که خدای سبحان فرمود: عهد کردم که دستی را که در آن انگشتر عقیق باشد به آتش جهنم عذاب نکنم، البته به شرط این که موالی و دوست امیر المؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام باشد. (عدة الداعی و نجاح الساعی ج 1 ص 130)
 • ثواب نماز با عقیق یمنی. در روایتی دیگر چنین وارد شده است: ثواب 2 رکعت نماز با انگشتر عقیق یمن، معادل است با ثواب 1000 رکعت نماز بدون انگشتر عقیق یمن.
 • برطرف شدن حوائج و خواسته ها. (وسائل الشیعه ج 3 ص 399)
 • زوال فقر. (وسائل الشیعه ج 3 ص 399)
 • سرور و نشاط آور. (وسائل الشیعه ج 3 ص 399)

لازم به ذکر است که برای استحباب عقیق یمنی و خواص و آثار آن ده ها روایت در کتب اسلامی وارد شده است که بررسی و تحلیل همه آن ها در این مکان امکان ندارد. ولی آنچه که از مجموع آن روایت به دست می آید استحباب زیاد و مؤکَّد همراه داشتن عقیق یمنی بالخصوص به صورت انگشتر عقیق می باشد که در صورت پذیرش ولایت اهل البیت علیهم السلام خواص و آثار فروانی بر آن مترتب می شود.

اما علت این که عقیق یمنی در بین سنگ های قیمتی به این مقدار دارای محبوبیت و خواص و آثار فراوان است، دارای علتی والا و شریف است که مطرح کردن آن از حوصله و موضوع این مقاله خارج می باشد.

موفق باشید.

0
جواب سوال‌هاتون رو می‌تونید در زیر پیدا کنید. در غیر اینصورت از ما بپرسید، ما همیشه به سوالاتتون جواب می‌دهیم.
کالا چگونه ارسال می شود؟
ارسال کالا 24 ساعت بعد از ثبت سفارش توسط شرکت های پستی معتبر برای شما ارسال خواهد شد.
آیا تمام جواهر ساخت ایران اند؟
با افتخار عرض می کنیم تمام جواهر موجود در سایت ساخت دستان توانمند هنرمندان ایرانی می باشد، انگشتر های مردانه شناسنامه دار، زیر نظر مستقیم فروشگاه نقره تابعی تولید می شوند، که دارای نشان تابعی حک شده روی رکاب هستند.
آیا همه جواهرات سایت موجود است؟
سعی ما بر این است که محصولاتی را در سایت قرار دهیم که موجود باشند، برای اطمینان می توانید قبل از خرید از طریق راه های ارتباطی با ما تماس بگیرید و از موجودی محصولات مطلع شوید.